- Šiuolaikinė moteris ir hormoninė kontracepcija: ar galėsiu pastoti?

Hormoninė kontracepcija – viena efektyviausių priemonių, apsauganti moteris nuo nepageidaujamo nėštumo. Tačiau iki pat šių dienų hormoninės kontracepcijos naudojimas yra apipintas mitais ir dažnai moterims kelia itin bauginantį klausimą: ar nustojus naudoti hormoninę kontracepciją galėsiu pastoti? Apie tai, kokią įtaką vaisingumui daro hormoninės kontraceptinės priemonės plačiai ir išsamiai pasakoja Fabijoniškių šeimos klinikos gydytoja akušerė-ginekologė Inga Soročkina.

SKT įtaka vaisingumui

Dažniausiai norėdamos apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo moterys naudoja sudėtines kontraceptines tabletes (SKT). Ši hormoninės kontracepcijos priemonė užtikrina efektyvią apsaugą ir yra tinkama tiek paauglėms, tiek vyresnėms moterims. Taip pat pažymima, kad SKT gali būti naudojamos ne tik kontracepcijai, bet ir endometriozės, gimdos miomų, kiaušidžių cistų, policistinių kiaušidžių sindromo, aknės gydymui, PMS simptomų mažinimui.

Ar nustojus vartoti SKT moteris gali pastoti? Svarbu akcentuoti, kad pagrindinis SKT tikslas yra apsaugoti nuo pastojimo. Tačiau moksliškai įrodyta, kad nutraukus SKT vartojimą, moters vaisingumas atsinaujina iš karto ir pastojimo tikimybė per 12 mėnesių yra tokia pati kaip ir moterų, kurios gyvenime nesinaudojo jokiomis kontracepcijos priemonėmis. Be to, SKT vartojimas turi ir daugiau privalumų, susijusių tiek su vaisingumu, tiek su kai kurių ligų prevencija:

  • Įrodyta, kad teisingai parinkta ilgalaikė sudėtinė hormoninė kontracepcija gali pagerinti vaisingumą, nes reguliuoja mėnesinių ciklą ir mažina endometriozės riziką.
  • Moterys, kurioms pasireiškia lėtinės anovuliacijos (PKS) sindromai, nutraukus SKT vartojimą, savaime pastoja dvigubai dažniau nei negydytos pacientės.
  • SKT vartojimas mažina gimdos ir kiaušidžių vėžio, storosios žarnos vėžio atsiradimo riziką.

Galimi pokyčiai po SKT vartojimo

Nutraukus SKT vartojimą galima bandyti pastoti jau kito ciklo metu. Svarbu žinoti, kad SKT vartojimo trukmė neturi įtakos vaisingumo atsinaujinimui. Tačiau, nors harmoninė kontracepcija vartojama tol, kol nėštumas yra nepageidaujamas, reikia nepamiršti nuolatinio kiaušidžių rezervo mažėjimo. Taip pat pažymėtina, kad nutraukus SKT vartojimą gali atsirasti tam tikri pokyčiai – sutrikti mėnesinių ciklas ar šiek tiek pablogėti savijauta. Dažniausiai tai – trumpalaikiai pokyčiai, kurie ilgai netrukus praeina.

Kitos hormoninės kontracepcijos poveikis vaisingumui

Hormoninė kontracepcija pasižymi įvairove. Populiariausios ir dažniausiai naudojamos yra šios hormoninės kontracepcijos priemonės:

  • Sudėtinės kontraceptinės tabletės (SKT);
  • Geriamieji progestinai (HPT);
  • Transderminis pleistras;
  • Makšties žiedas;
  • Hormoninės gimdos spiralės;
  • Injekciniai progestinai;
  • Poodiniai implantai;
  • Skubioji kontracepcija.

Verta pastebėti, kad nutraukus bet kurios kontraceptinės priemonės naudojimą, išskyrus ilgalaikę negrįžtamąją kontracepciją, vaisingumas atsinaujina iš karto. Tad pastoti besistengianti moteris turėtų nutraukti geriamųjų kontraceptikų vartojimą arba kreiptis į gydytoją-ginekologą tam, kad būtų išimta hormoninė gimdos spiralė ar poodinis implantas.

Nepavyksta pastoti?

Nors įrodyta, kad nutraukus hormoninių kontracepcijos priemonių naudojimą vaisingumas iškart atsinaujina, tačiau gali nutikti taip, kad moteriai nepavyksta pastoti kelis mėnesius ar metus. Tokiu atveju svarbu apsilankyti pas prižiūrinčią akušerę-ginekologę, kuri profesionaliai įvertins sveikatos būklę ir nustatys pagrindines priežastis, trukdančias pastoti bei paskirs tinkamiausią gydymą.

Tinklaraštis