RETA, TAČIAU SUNKI ONKOLOGINĖ LIGA

Jeigu manote, jog urologinėmis ligomis serga tik vyresnio amžiaus vyrai – klystate. Sergančiųjų amžiaus cenzas vis mažėja, o kalbėti apie problemas išdrįsta vienetai. Jaunesni vyrai dažniau skundžiasi uždegiminėmis ligomis, kurios gali būti susijusios su lytiniu gyvenimu, aktyviu gyvenimo būdu bei jį lydinčiais peršalimais ir stresais. Senjorus ligos dažniausiai kamuoja dėl hormoninių pokyčių.

„Vyrams kalbėti apie savo intymios erdvės problemas nėra paprasta. Būtina, kad pacientas nebijotų, pasitikėtų gydytoju, tik tuomet bus atviras, nuoširdus.“

Tačiau didžiausia problema, kuri pasiglemžia tiek jaunus, tiek senus – sėklidžių vėžys. Tai  vienas iš retesnių onkologinių susirgimų, tačiau paskutiniuoju metu Lietuvoje juos suserga vis daugiau jaunų vyrų. Sėklidės vėžys nustatomas 1-2 iš 100 000 vyrų. Lietuvoje kasmet nustatoma apie 30-40 naujų sėklidės vėžio atvejų.  Dažniausiai suserga 20-45 metų amžiaus vyrai, tačiau gali susirgti ir jaunesnio bei vyresnio amžiaus asmenys.

Vis dar nėra tiksliai žinoma, kas sukelia šią ligą, tačiau išskiriama keletas rizikos veiksnių – nenusileidusi sėklidė, nustatytas sėklidžių vėžio atvejis šeimoje, sėklidžių traumos, nenormalus sėklidės išsivystymas, nevaisingumas ir kt.

Sėklidžių vėžys gali turėti ne vieną, o kelis simptomus: pokyčiai kraujyje, padidėjusi sėklidė(-s), pasikeitusi pastarųjų padėtis, juosmens skausmas, nuovargis, sėklidžių kapšelių padidėjimas, kirkšnų skausmas, maudžiantis skausmas pilvo apačioje.

Išvengti sėklidžių vėžio atsiradimo jokio patikimo būdo nėra. Tik reguliariai tikrinantis galima aptikti  naviką dar esant ankstyviausiai stadijai. Siūloma bent kartą į mėnesį pasitikrinti savo sėklides, jas apčiupinėti, kadangi sukietėjimą ar guzelį galima greitai aptikti.

„Vyrai metų metus vargsta kentėdami nepatogumus, bet kreiptis į gydytoją nenori, gėdijasi. Kai jie kreipiasi – dažnai liga jau būna gerokai pažengusi“