Saulės spinduliai ir jų poveikis odai

Atėjus vasarai, itin mėgstame kaitintis saulėje, tačiau dažniausiai pamirštame svarbiausią dalyką – apsaugą. Lepinimasis saulėje turi būti atsakingas darbas, nes neatsakingas požiūris į savo kūną ir jo saugojimą nuo saulės, gali privesti prie pavojingos ligos – melanomos.

Melanoma – rečiausia, tačiau pikčiausia odos vėžio forma. 2009 metų duomenimis  Lietuvoje odos piktybinių navikų struktūroje užimanti 15%, tačiau nuo jos miršta 75% odos piktybiniais navikais sergančių pacientų.

Anksti nustačius ligą, galima išgydyti iki 97% pacientų. Melanomos atsiradimui, kaip ir kitoms odos vėžio rūšims, svarbus yra UV spindulių poveikis. Melanomos atveju reikšmingas ne kaupiamasis (kumuliacinis) UV poveikis, o UV spindulių sukelti ūmūs nudegimai pūslėmis, nuolat pasikartojanti intensyvi UV spinduliuotė.

Melanoma gali būti dėmelės, pupulės, mazgelio pavidalo, įvairiai pigmentuotas, dažnai didokas odos darinys.

Svarbiausi klinikiniai melanomos simptomai yra šie:

  • Pakitę darinio spalva ir dydis (augimas, arba atvirkščiai staigi regresija)
  • Netaisyklinga pigmentinio naviko forma
  • Naujai atsiradęs pigmentuotas odos navikas
  • Naviko išopėjimas
  • Niežulys.

Geriausia prevencija melanomai – apsisaugoti nuo saulės spindulių. Vengti būti lauke ar ant saulės, kai UV spinduluotė pati aktyviausia (11-15val.). Būnant saulėje, būtinai tepti savo kūną bei veidą apsaugančiu kremu su SPF, taip pat saugoti odą ir galvą lengvos medžiagos apdangalais, marškinėliais, taip saugoti akis saulės akiniais. Nepamirškite pasirūpinti ir mažaisiais – reguliariai tepti apsauginiais nuo saulės kremais (30-50 SPF), apvilkite juos lengvo audinio drabužėliais, nepamirškite galvos apdangalų, akinių nuo saulės.

Nuolatos stebėkite save, jei pastebėjote ant kūno naują, nematytą darinį, kreipkitės į daktarus. Nepamirškite, jog mes pirmieji, esantys atsakingi už savo sveikatą ir gerovę!