Salmoneliozė – kokie pavojai tyko valgant?

Vasaros metu itin dažnai išgirstame apie salmonelioze, tačiau retai žinome tikslias šio susirgimo priežastis ir gydymo būdus.

Salmoneliozė – tai viena dažniausiai pasitaikančių maisto toksinių infekcijų, kurią sukelia bakterijos, vadinamos salmonelėmis.  Maisto toksines infekcijas sukelia su maistu į virškinamąjį traktą patekusios  bakterijos ir jų toksinai.
Suvalgius užkrėsto maisto, dalis bakterijų žūsta skrandyje, tačiau dalis jų patenka į žarnyną ir prisitvirtina prie žarnų  gleivinės epitelio ląstelių, išskiria toksinus ir jas žaloja, sutrinka ląstelių funkcija, atsiranda viduriavimas. Kai kurios bakterijos gali patekti į imuninės sistemos ląsteles, o per jas į kraują ir sukelti bakteriemiją. Kartais salmonelės gali nukeliauti į tulžies pūslę, iš kur su tulžimi jos patenka į išmatas, o  žmogus, išskiriantis salmoneles su išmatomis, tampa šio sukėlėjo nešiotoju.

Ligos požymiai

Susergama paprastai po 6 -30 valandų, suvalgius salmonelėmis apkrėsto produkto. Šis laikas priklauso nuo mikrobų kiekio maisto produkte. Liga prasideda ūmiai, pykinimu, pilvo skausmais, krečia šaltis, temperatūra pakyla iki 39 laipsn.C, skauda galvą. Vemiant ir viduriuojant netenkama daug skysčių. Sunkiau ir ilgiau serga maži vaikai bei kūdikiai. Laiku negydoma liga gali baigtis mirtimi. Tikimybė susirgti ar nesusirgti salmonelioze daug priklauso nuo to, kokia tvarka yra maistą gaminančio žmogaus virtuvėje.

Ligos gydymas

Užsikrėtus salmonelioze svarbu skubiai pašalinti iš virškinimo trakto suvalgytą maistą. Skrandis gali būti skubiai plaunamas šiltu vandeniu, geriausia tuoj pat prasidėjus ligai. Jei vėmimas nepraeina, skrandį plauti naudinga ir vėliau, net 2—5-ą ligos dieną. Kad atsistatytų elektrolitai, sunormalėtų kraujospūdis, odos elastingumas ir išnyktų burnos sausumas, reikia gerti 1—3 l skysčių per dieną. Jei vemti nesinorima, taip pat galima gerti šilto mineralinio vandens, arbatos, ryžių nuovirų. Vėliau tinka kefyras, mėsos sultinys, kruopų košė, malta mėsa, sausainiai. Vartoti antibiotikų sergant salmonelioze nebūtina, išskyrus sergant sunkiai arba esant sepsinei, tifoidinei ir meningitinei ligos formai.