Pogimdyminis periodas

Vaiko gimimas-didžiausias pasaujyje stebuklas. Ateina žmogutis į pasaulį, juo reikia rūpintis, suteikti kuo didžiausią meilę, apgaubti šiluma. Žmogutis ateina gyventi, kurti, mylėti, džiaugtis. Kokia jį sups aplinka, kaip tėvai juo rūpinsis, toks išaugs žmogus. Ar jis mylės gyvenimą, žmones, ar jis kurs savo ir kitų ateitį, ar jis bus užsidaręs, vienišas, nelaimingas. Taigi didelė atsakomybė tenka tėvams. Gimus kūdikiui, pasikeičia tėvų gyvenimo ritmas, požiūris į gyvenimo vertybes, ateina supratimas, kad gyveni ne tik sau, savo pomėgių , norų tenkinimui, bet turi rūpintis nauja gyvybe, ją užauginti, išleisti į gyvenimą. Abiejų tėvų meilė ir supratimas padeda įveikti visus atsiradusius sunkumus. Juk meilė yra visa ko pradžia ir jėga, kuri veda mus pirmyn , neleidžia sustoti, skatina siekti užsibrėžtų tikslų.

Pogimdyminis laikotarpis tęsiasi iki 6-8 savaičių po gimdymo, per tiek laiko atsistato nėštumo sukelti pokyčiai moters organizme.

Iškarto po gimdymo pradeda skirtis priešpienis, taigi vaikutis turi pradėti žįsti krūtį ne vėliau kaip po dviejų valandų ir ne trumpiau kaip 30 minučių. Vėliau reikia maitinti  krūtimi taip dažnai , ir tiek ilgai kaip kūdikis nori . Pienas pradeda gamintis 3-4 parą po gimdymo, išsiskiriant priekinės hipfizės dalies hormonui prolaktinui.   Teisingai maitinant, kūdikio nosytė ir smakriukas turi glaustis prie krūties, maitinant moteris neturi jausti skausmo. Maitinimas krūtimi labai svarbus kūdikio augimui, vystymuisi, ligų profilaktikai. Piene yra visų vaikučiui reikalingų medžiagų-baltymų, angliavandenių, riebalų, vitaminų, mineralinių medžiagų, imunoglobulinų, apsaugančių nuo infekcijų, augimo hormonų, vitamino A  ir kt. Kūdikis kasdien jaučia motinos kūno šilumą, mato jos akis, užuodžia kvapą, girdi jos balsą, pažįsta pieno skonį. Taigi vystosi visi jo jutimai. Ir kaip liūdna , kai moteris nemaitina krūtimi vaikučio, mišinėliai negali pakeisti motinos pieno. Dar blogiau, kai jis paliekamas vienas lovelėje ir tik kažkur tolumoje girdi motinos balsą. Taigi maitinimas krūtimi yra labai svarbus vaiko psichoemociniam vystymuisi. Vaikai maitinti motinos pienu daug rečiau serga kvėpavimo takų ligomis, kitomis infekcinėmis ligomis. Kartais gali atsirasti  spenelių įtrūkimai, ypač netaisyklingai maitinant.Gydymui tinka AVENT, bepanteno  tepalas, pantenolio aerozolis ir kt. Jeigu krūtys pasidaro kietos, skausmingos, tai yra laktostazė, prieš maitinimą, krūtis švelniai pamasažuoti nuo pagrindo link spenelių.  Po maitinimo galima uždėti kompresą su medumi, kopūsto lapą, 15 minučių prieš maitinimą į nosį susilašinti oxitocino, Šis medikamentas atpalaiduoja  krūties latakėlių spazmus, pienas lengviau išteka. Prieš maitinimą ir po būtina laikytis higienos taisyklių.

Po gimdymo vyksta gimdos involiucija, gimda nusileidžia į mažąjį dubenį, epitelizuojasi placentos plotas.Gimdos svoris sumažėja nuo 1000g iki 60-80g. Traukiantis gimdai, ypač maitinimo metu, kai išsiskiria hormonas oxitocinas, moteris gali jausti skausmą. Galima vartoti nestiprius nuskausminamuosius pvz: Paracetamolį. Gimdos kaklelis po gimdymo buvęs platus, susiformuoja per 10-14 dienų. Atsistato makšties, tarpvietės elastingumas . Jeigu buvo kirpta tarpvietė ( atlikta epiziotomija),moteris gali jausti skausmą apie 10 dienų. Patartina nesėdėti ant dešinės pusės, gultis per kairįjį šoną.Jeigu tarpvietė patinusi, paraudusi, skausminga, ant tarpvietės dedama ledo, kompresai, tepama bepanteno, garmastano tepalu. Būtina laikytis higienos taisyklių, po kiekvieno maitinimo, tualeto apsiplauti tarpvietę su muilu. Po gimdymo pasirodo išskyros, vadinamos lochijomis, tai kraujas, gleivės. Pradžioje jos būna kraujingos, vėliau gelsvos, balsvos. Jeigu pasikeičia išskyrų kavapas, būtina kreiptis ginekologo konsultacijai. Lytiniai santykiai nerkomenduojami iki 6-8 avaičių po gimdymo, tai yra tol kol neatsistato lytinių organų anotomija. Po gimdymo gali užkietėti viduriai dėl žarnyno hipotonijos ir pilvo raumenų preso sumažėjimo. Patartina išgerti kasdien 2-3 l skysčių, valgyti produktus, turinčius daugiau ląstelienos,taip pat razinas, džiovintas slyvas, abrikosus. Jei nepadeda, rekomenduojami medikamentai Duphalac po 2-3 šaukštelius dienai.

Per dieną žindyvė turėtų gauti 2700kcal. Valgyti įvairų maistą tai duona, bulvės, košės, daržovės , vaisiai, pieno produktai, mėsa, žuvis. Nevalgyti aštraus, riebaus maisto, taip pat tų maisto produktų, kurie skatina dujų susidarymą žarnyne, tai kopūstai, pupelės, žirniai.Išgerti pieno apie 0.5l per dieną. Valgyti 5-6 kartus per dieną.

Maitinant krūtimi, išsiskiria hormonas prolaktinas, kuris blokuoja hipfizės folikulostimuliuojančio ir liuteinizuojančio hormonų išskyrimą, taigi kiaušidėse nebręsta folikulai, nevyksta ovuliacija, nėra mėnesinių.Jei moteris maitina kūdikį reguliariai, ir naktimis , patikima kontracepcija reikalinga po 3 mėnesių po gimdymo, tačiau, jei moteris maitina kūdikį nereguliariai, ar visai nemaitina, kiaušidės pradeda funkcionuoti jau po 3-4 savaičių po gimdymo, taigi patikima kontracepcija būtina jau po 3 savaičių po gimdymo. Rekomenduojama nepastoti apie 2 metus po gimdymo, per šį laiką pilnai atsistato moters organizmas.

Po gimdymo gali  būti nuotaikų kaita: moteris be priežasties verkia, nenori rūpintis kūdikiu, jaučia nerimą ir kt. Tokį nuotaikos sutrikimą jaučia apie 85 proc. moterų. Praeina savaime po 3-4 dienų.tačiau, jeigu būklė negerėja ir tęsiasi ilgiau 2 savaičių, galima įtarti pogimdyminę depresiją. Ji gali pasireikšti iki 6 mėnesių po gimdymo. Depresijos požymiai- nuotaikų kaita, verksmingumas, liūdesys, gynvenimo tikslo praradimas, nuovargis, silpnumas, mitybos , miego sutrikimas, lytinio potraukio sumažėjimas, nenoras rūpintis vaiku, kaltės jausmas, nepasitenkinimas savo išvaizda ir kt.. Jeigu tokia būklė tęsiasi dvi savaites ir ilgiau, būtina kreiptis specialisto konsultacijai . Pogimdyminės depresijos priežatys- lytinių hormonų(estradiolio ir progesterono) kiekio sumažėjimas, bei stresas- jauną mamą užgriūna daug rūpesčių: ji keliasi naktimis, prižiūri kūdikį ir dieną ir naktį, gali atsirasti nuovargis, vienišumas ir kt. Todėl būtinai reikėtų rasti laiko sau, pabūti vienumoje bent 1-2 valandas, pasivaikščioti gryname ore, eiti pogulio kartu su kūdikiu, nesistengti atlikti visus namų ruošos darbus,Tėtis šioje situacijoje daug gali padėti, jis buvo ramstis nėštumo metu, gimdymo metu. Taigi ir atėjus į pasaulį gyvybei jis savo meile rūpesčiu, padrąsinančiu žodžiu gali padėti žmonai.

Praėjus 6-8 savaitėms po gimdymo, rekomenduojama  ginekologo konsultacija, apžiūra.

.“Dalis grožio stebuklo gimsta iš jo laikinumo…“ Hermann Hesse

Parengė I.Pukėnienė, gydytoja ginekologė